1 czerwca 2017

Robotyka z drukiem 3D

 

 

Robotyka z drukiem 3D to nasza alternatywa dla klocków Lego. Podczas naszych warsztatów uczniowie konstruują prawdziwego, funkcjonalnego robota w oparciu o nasz projekt robota Alpha Spark, wykorzystując w tym celu schemat jego budowy. Robot, oprócz elementów konstrukcyjnych posiada silniki elektryczne, płytkę sterującą (mikrokontroler) płytkę sterowania silnikami i peryferiami oraz czujniki podłoża i odległości. Po prawidłowym zbudowaniu robota kolejnym zadaniem uczniów jest zaprogramowanie robota w taki sposób, aby sam za pomocą czujnika rozpoznawał przeszkody i odpowiednio na nie reagował. Robot zawiera w swojej konstrukcji elementy wydrukowane na drukarce 3D. Aby złożyć robota, uczestnicy zapoznają się z technologią druku 3D, podstawami modelowania 3D i wydrukują własne elementy. Zajęcia przeplatane są budową i omówieniem konstrukcji technicznych, pozwalających poznać zasadę działania różnych mechanizmów, używanych w robotyce. Ponadto na zajęciach, będziemy wykonywać przeróżne misje z użyciem robotów S.M.A.R.S., podczas których uczestnicy poznają zasadę działania czujników, serw, ogniw fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych, itp.

Roboty programujemy za pomocą edukacyjnego języka programowania miniBloq. Jest to prosty w obsłudze i intuicyjny program graficzny, dzięki któremu programowanie polega na wyborze odpowiednich klocków, co nie sprawi problemów nawet najmłodszym uczestnikom.

Zestaw robota, przeznaczony jest specjalnie dla dzieci w wieku szkolnym. Robot może być rozbudowywany o dalsze funkcje, a jego znormalizowana konstrukcja pozwala uczestniczyć w ogólnopolskich zawodach robotów.

Kolejne lekcje polegają na dodawaniu czujników oraz opracowaniu bardziej złożonych algorytmów i programowania robota. Programowanie odbywa się poprzez port USB.

W trakcie warsztatów uczestnicy:

  • dowiedzą się czym jest robot i jakie są jego zastosowania
  • poznają różne konstrukcje robotów w porównaniu do organizmów żywych, występujących w przyrodzie
  • zbudują i zaprogramują różne roboty
  • nauczą się tworzenia algorytmów
  • nauczą się używać oprogramowania do zdobywania informacji
  • nauczą się wykorzystywać sprzężenia zwrotnego w procesie programowania
  • pogłębią wiedzę z dziedziny fizyki i matematyki i informatyki: pomiar czasu i odległości, dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, szacowanie, losowość, korzystanie ze zmiennych
  • rozwiną kompetencje językowe – tworzenie narracji, pisanie, wyjaśnianie, interpretacja.

Wysokość opłaty semestralnej – 735 zł

Wysokość opłaty miesięcznej – 155 zł

 

Aby zapisać dziecko na warsztat prosimy skorzystać z formularza online lub pobrać formularz zapisu, który należy dostarczyć na nasze zajęcia lub wypełniony przesłać do nas mailem.

Zapisz się online

Pobierz formularz zapisu